Hemoroidy/hemeroidy IV.stupeň

Trvalý prolaps konečníku u hemoroidů

Diagnóza hemoroidů IV. stupně

Hemeroidy 4.stupněVznikají většinou na podkladě vrozené méněcennosti cévní stěny, v jejímž důsledku dochází v místě bohaté cévní pleteně v oblasti konečníku a řiti ke vzniku hemoroidálních uzlů. Kromě toho se na vzniku hemoroidů podílejí i sedavý způsob života, těhotenství, chronická zácpa (většinou způsobená nedostatečnou konzumací vlákniny a tekutin, nedostatkem pohybu….) nebo naopak chronický průjem a některá další onemocnění. Anatomicky můžeme rozlišit zevní a vnitřní hemoroidy, funkčně však jde o jeden systém. Rozlišujeme čtyři stupně hemoroidálního onemocnění:

IV. stupeň – je charakterizován trvalým výhřezem (proplapsem) uzlů, který nelze reponovat (vrátit) a je obvykle spojený se zánětem nebo trombózou. Jeho léčba je operační - klasická excise akutně nebo odloženě s časovým odstupem po zklidnění zánětu a odeznění otoku. Při zánětu jsou podávána antibiotika, jsou prováděny koupele a podávány místní protizánětlivé prostředky. Léčba probíhá za hospitalizace. Rekonvalescence po operaci trvá cca 3-6 týdnů.

Hemoroidy IV. stupně a jejich léčba

LHP metoda

Třetí a čtvrtý stupeň hemoroidů je již pro ambulantní metodu nevhodný. Léčba laserem metodou LHP se provádí v krátkodobé anestezii za jednodenní hospitalizace. V anestezii se z drobných vpichů zavádí sonda laseru přímo pod sliznici do hemoroidálního uzlu. Samotná sliznice análního kanálu zůstává neporušená. Žilní pleteň se pak přímo ošetří energií laseru, čímž dojde k uzavření hemoroidálních pletení a redukci prolapsu (výhřezu). Výhodou této metody je maximální šetrnost ke zdravé sliznici a ke svěračům, čím se snižuje riziko poruchy kontinence - udržení stolice. Zákrok je doprovázen mírnou bolestí, pracovní neschopnost se odvíjí od typu povolání, oproti jiným metodám je výrazně kratší.

Longova metoda

Operační ošetření hemoroidů (hemeroidů) se provádí několik centimetrů nad konečníkem, kde není tolik nervových zakončení, tudíž sliznice je méně citlivá a zákrok téměř nebolestivý. Zároveň se eliminuje riziko vzniku jizev a poškození svěračů konečníku. Tento způsob léčby hemeroidů vyžaduje 1-3 denní hospitalizaci a cca 2 týdenní pracovní neschopnost. Longova operace je šetrnější oproti klasické excizi (vyříznutí) hemoroidálních uzlů. Klasická operace vyžaduje vícedenní hospitalizaci (2-5 dní) a několikatýdenní (3-6 týdnů) pracovní neschopnost. Longovu a klasickou operaci na IC Klinice Brno neprovádíme.

I. stupeň hemoroidálního onemocnění
II. stupeň hemoroidálního onemocnění
III. stupeň hemoroidálního onemocnění