Rehabilitace kolena

Rehabilitace po operaci kolene

Rehabilitace kolene Brno

Cílem rehabilitace kolena po operacích či úrazech je redukce otoku, uvolnění jizvy, čéšky a měkkých tkání v okolí kolenního kloubu. Tedy postupná normalizace rozsahu pohybu kolene. Rehabilitační péče předoperační zajistí udržení či posílení svalstva kolene. Pooperační rehabilitace (po povolení větších zátěží a odložení berlí) pomáhá k doposilování svalstva dolních končetin, obnovení správného stereotypu chůze a zastabilizování kolene pro co nejrychlejší návrat k běžným aktivitám a sportu. Dávkování, načasování a specifika rehabilitace závísí na druhu operace nebo úrazu. Čím závažnější úraz nebo operace, tím větší oslabení svalů kolene, ale i celé dolní končetiny v důsledku odlehčení zátěže a reflexe, a vyřazení dolní končetiny z tělového schématu. Po větších operacích, jako jsou plastiky zkřížených vazů, je třeba klást na rehabilitaci a postupné navyšování zátěže větší důraz. Pacient by měl (kromě předoperační rehabilitace) pokračovat v posilování svalstva ještě alespoň půl roku po operaci. Nemělo by chybět zařazení například plyometrického tréninku a tréninku výskoků.

Bolesti kolene

V oblasti kolenního kloubu existuje řada poruch, které mohou způsobovat bolesti v různých lokalitách kloubu kolene. Tyto patologie mají často příčinu ve svalové nerovnováze, v důsledku které se změní postavení celé dolní končetiny a dojde k přetížení určitých struktur. K tomuto přetížení může dojít pozvolna, kdy se bolesti kolene objevují nejprve zřídka při pohybu. Později jsou stále častější a v důsledku řetězení a "uhýbání" bolesti dochází k rozvoji bolestivých podnětů i ve vzdálených strukturách. K přetížení však může dojít i jednorázovou aktivitou a bolest kolena pak může delší dobu přetrvávat. Změněné nastavení v kolenním kloubu v důsledku svalových dysbalancí je pak také jedním z rizikových faktorů pozdějšího úrazu kolene z důvodu nestability kolene.

Bolesti čéšky

Patellofemorální syndrom - bolest pod čéškou nebo v jejím okolí. Jedním z rizikových faktorů je tvar čéšky, který se dá hodnotit na rentgenovém snímku škálou Wiberg I - IV. Při vyšších stupních Wibergovy škály je tvar čéšky nepravidelný. O to více je důležitá svalová rovnováha, díky které čéška může klouzat v určené dráze při ohnutí a natažení kolene a nenaráží do stran. Eliminuje se tím rovněž možnost vykloubení čéšky.
Skokanské koleno - bolest infrapatellárního vazu - vazu, který se nachází pod čéškou. Často vzniká u skokanů nebo běžců na kratší tratě.
Artróza - opotřebení čéšky dané věkem nebo nadměrným přetěžováním, může vzniknout předčasně v důsledku patellofemorálního syndromu.

Bolest vnitřní strany kolene

Meniskotibiální vaz je kolenní vaz spojující vnitřní meniskus s holenní kostí, někdy nemusí být poraněný přímo meniskus a bolest bývá obdobná. Řešením potíží je uvolnění bolestivých struktur cíleným rehabilitačním působením - měkké techniky, mobilizace čéšky nebo hluboká příčná masáž, excentrické kontrakce apod. Tím posílíme svaly tak, aby udržovaly klouby dolní končetiny při pohybu ve správném postavení. Velkou úlohu zde samozřejmě hraje také trupové svalstvo - hluboký stabilizační systém, který tvoří "punctum fixum" pro pohyby dolních a horních končetin. Využíváme také balanční výcvik pomocí čoček, bosu apod. Účinným pomocníkem je zde kineziotejp, zejména při bolestech v oblasti čéšky. Pro lokální relaxaci svalů využíváme také ultrazvuk.