Operace ušních boltců / otoplastika

Úprava odstátých uší bez narkózy

Nejčastěji se setkáváme s odchylkami tvaru, velikosti či postavení u jinak dobře vyvinutých ušních boltců. Operace je možná od školního věku, kdy je ukončen vývoj ušního boltce. Optimální je tento zákrok provést u mladých lidí, neboť měkké chrupavky ušních boltců se lépe modelují a pooperační citlivost je minimální.odstáté uši před a po operaciOtoplastika

Operace odstátých uší

Operaci odstávajících uší provádíme na IC Klinice Brno v ambulantním režimu operačních sálů, v místním znecitlivění. Rozsah chirurgického zákroku u estetických operací uší závisí na typu vady, která se ozřejmí při vstupní konzultaci s plastickým chirurgem. Operační řez, tedy i výsledná jizva, je veden na zadní straně boltce. Vlastní operační výkon trvá přibližně 2 hodiny. Po jeho skončení jsou rány kryté sterilním materiálem a uši fixované elastickou čelenkou z trubicového obvazu. Pokud je zákrok proveden v místním znecitlivění a průběh je nekomplikovaný, odchází pacient do domácího ošetření ještě v den operace. Pokud operace uší proběhne v celkové anestezii, zůstává pacient hospitalizován do druhého dne. Děti je třeba předem připravit a zbavit strachu ze zákroku a pobytu na klinice. Pokud ale samy děti operaci chtějí, bývá pro ně zákrok i pooperační období bezproblémové a mnohdy vše zvládají lépe než dospělí.

Pooperační péče u otoplastiky

V pooperačním období nosí pacient nepřetržitě po dobu 2 týdnů čelenku, další 2-3 týdny již pouze na noc. Po týdnu přichází na kontrolu a vyjmutí stehů. Po 3 dnech je možné umýt vlasy pod tekoucí vodou. 3-4 týdny po plastice uší může přetrvávat mírný otok a palpační (dotyková) citlivost, především u dospělých. První 3 dny po operaci doporučujeme klidový režim, vyloučení fyzické zátěže. Během dalších 6 týdnů (celková doba hojení) je třeba zvýšené opatrnosti před mechanickým poraněním (především u dětí). I několik týdnů po operaci může přetrvávat snížená citlivost boltců, proto je vhodné chránit uši před chladem. Doporučujeme rovněž vyhýbat se prostředí se zvýšeným rizikem infekce. Fyzická zátěž je možná 3-4 týdny od operace s ohledem na operovanou oblast. Výše uvedené informace a doporučení vycházejí z bezproblémového pooperačního průběhu.

Závěr

V IC Klinice Brno se věnujeme nejen operacím odstátých ušních boltců /otoplastikám/, ale i drobným estetickým zákrokům - sešití ušních dírek.

Otoplastika - ceník