Hemoroidy/hemeroidy II.stupeň

Máte krev ve stolici?

Diagnóza hemoroidů II. stupně

Hemeroidy 2.stupněVznikají většinou na podkladě vrozené méněcennosti cévní stěny, v jejímž důsledku dochází v místě bohaté cévní pleteně v oblasti konečníku a řiti ke vzniku hemoroidálních uzlů. Kromě toho se na vzniku hemoroidů podílejí i sedavý způsob života, těhotenství, chronická zácpa (většinou způsobená nedostatečnou konzumací vlákniny a tekutin, nedostatkem pohybu….) nebo naopak chronický průjem a některá další onemocnění. Anatomicky můžeme rozlišit zevní a vnitřní hemoroidy, funkčně však jde o jeden systém. Rozlišujeme čtyři stupně hemoroidálního onemocnění:

II. stupeň – projevuje se prolabováním /výhřezem/ při stolici, vrací se však zpět spontánně. Pozorujeme krvácení, mokvání, svědění, špinění od stolice, bolesti při zánětu nebo trombóze. Léčba s přechodným efektem: čípky, masti, koupele, venofarmaka. Velmi dobrý efekt má Barronova ligace (obvykle je potřeba více sezení) a hemoroidální arteriální laserová okluze – ambulantní léčba hemoroidů I. a II. stupně laserem (postačuje jedno sezení). Ve srovnání s ostatními ambulantními metodami má použití laseru nejlepší výsledky. Při objemných, kongestivních uzlech II. stupně můžeme rovněž uvažovat o Longově operaci, která však vyžaduje 1-3 denní hospitalizaci. Na IC Klinice Brno neprovádíme. Nedílnou součástí léčby jsou režimová opatření.

Hemoroidy II. stupně a jejich léčba

HeLP metoda - léčba hemeroidů laserem - ambulantně

Ambulantně a bez potřeby anestezie se pomocí ultrazvuku identifikují drobné cévy pod sliznicí, které vyživují hemeroidy a cíleně se ošetří světelnou energií laseru, což vede k uzavření cév. Tento zákrok vede k postupnému uzavření hemoroidů (hemeroidů). Trvá asi 20 min., během kterých se ošetří veškeré hemeroidy v jedné době. Výkon je bezbolestný a velmi dobře tolerovaný. Po zákroku není nutná pracovní neschopnost a pacient je schopen jakékoliv aktivní činnosti!

Baronova ligatura (ligace) - léčba hemeroidů - ambulantně

Baronova ligace je ambulantní metoda ošetření hemoroidů, kdy se na sliznici análního kanálu - nad místa viditelných hemoroidálních uzlů - aplikují gumové kroužky, které uzavřou přívodné cévy hemeroidů a následně dojde k odloučení zaškrcené tkáně. Metoda většinou vyžaduje více návštěv a aplikací. Po zákroku se může vyskytnout mírná bolest v konečníku, drobné krvácení a pocit tlaku. Gumové kroužky nemohou být aplikovány na všechny cévy, proto může dojít v delším časovém období k opakovanému vzniku hemeroidů. Výběr vhodné metody (ve spolupráci s pacientem) je předmětem vstupního vyšetření u lékaře - chirurga-proktologa. Na konzultaci se, prosím, objednejte.

I. stupeň hemoroidálního onemocnění
III. stupeň hemoroidálního onemocnění
IV. stupeň hemoroidálního onemocnění