Hemoroidy/hemeroidy I.stupeň

Trápí Vás svědění konečníku?

Diagnóza hemoroidů I. stupně

Hemeroidy 1.stupněTento stupeň hemeroidů vzniká většinou na podkladě vrozené méněcennosti cévní stěny, v jejímž důsledku dochází v místě bohaté cévní pleteně v oblasti konečníku a řiti ke vzniku hemoroidálních uzlů. Kromě toho se na vzniku hemoroidů podílejí i sedavý způsob života, těhotenství, chronická zácpa (většinou způsobená nedostatečnou konzumací vlákniny a tekutin, nedostatkem pohybu….) nebo naopak chronický průjem a některá další onemocnění. Anatomicky můžeme rozlišit zevní a vnitřní hemoroidy, funkčně však jde o jeden systém. Rozlišujeme čtyři stupně hemoroidálního onemocnění:

I. stupeň – uzly neprolabují, projevují se nejčastěji krvácením, svěděním kolem řiti nebo malým zduřením. Bolesti jsou jen při zánětu nebo trombóze. Léčba v době akutních obtíží: čípky, masti, venofarmaka. Léčba s dlouhodobým efektem: Barronova ligace („podvázání gumovým kroužkem“) a ošetření vnitřních hemoroidů laserem. Vše ve spojení s režimovými opatřeními.

Hemoroidy I. stupně a jejich léčba

HeLP metoda - léčba hemeroidů laserem - ambulantně

Ambulantně a bez potřeby anestezie se pomocí ultrazvuku identifikují drobné cévy pod sliznicí, které vyživují hemeroidy a cíleně se ošetří světelnou energií laseru, což vede k uzavření cév. Tento zákrok vede k postupnému uzavření hemoroidů (hemeroidů). Trvá asi 20 min., během kterých se ošetří veškeré hemeroidy v jedné době. Výkon je bezbolestný a velmi dobře tolerovaný. Po zákroku není nutná pracovní neschopnost a pacient je schopen jakékoliv aktivní činnosti!

Baronova ligatura (ligace) - léčba hemeroidů ambulantně

Baronova ligace patří mezi ambulantní metody ošetření hemoroidů, kdy se na sliznici análního kanálu - nad místa viditelných hemoroidálních uzlů - aplikují gumové kroužky, které uzavřou přívodné cévy hemeroidů a následně dojde k odloučení zaškrcené tkáně. Metoda většinou vyžaduje více návštěv a aplikací. Po zákroku se může vyskytnout mírná bolest v konečníku, drobné krvácení a pocit tlaku. Gumové kroužky nemohou být aplikovány na všechny cévy, proto může dojít v delším časovém období k opakovanému vzniku hemeroidů.

Výběr vhodné metody (ve spolupráci s pacientem) je předmětem vstupního vyšetření u lékaře - chirurga, proktologa. Na konzultaci se, prosím, objednejte.

II. stupeň hemoroidálního onemocnění
III. stupeň hemoroidálního onemocnění
IV. stupeň hemoroidálního onemocnění