Žlučníkové kameny

Bolest žlučníku

Diagnóza žlučníkových kamenů a cholecystektomie

Onemocnění žlučníku patří mezi časté civilizační choroby, proto se odstranění žlučníku (cholecystektomie) řadí k nejběžněji prováděným chirurgickým výkonům.V dnešní době je prováděna operace žlučníku prakticky vždy laparoskopicky, tedy se snahou minimalizovat zátěž pro pacienta. V následujících odstavcích můžete najít odpovědi na některé otázky týkající se operací žlučníku.

Co je žlučník a k čemu slouží?

Žlučník je vak, ve kterém je skladována žluč tvořená játry. Žluč je vylučována do dvanáctníku, kde pomáhá trávit potravu. Působí jako emulgátor, tedy podobně jako jar rozpouští mastná oka při umývání nádobí. Trávicí enzymy se pak snadněji k tuku v potravě dostanou. Samotný žlučník netvoří žádnou žluč, proto jeho odstranění produkci žluči nijak neovlivní!

Žlučníkové obtíže a čím jsou způsobeny?

Problémy jsou prakticky vždy spojeny s přítomností kamenů ve žlučníku. Ty mohou být různě velké. Příčina jejich vzniku není plně objasněna. Kameny mohou způsobovat poruchu vyprazdňování žlučníku nebo vycestovat do žlučových cest a ucpat je, což může vést k velmi závažným komplikacím. Snaha žlučníku překonat překážku se může projevit jako žlučníková kolika. Mezi projevy koliky patří ostrá křečovitá pomíjivá bolest, někdy pouze tlaky v nadbřišku, nadýmání, nadměrné říhání, zvracení. Problémy se obvykle projevují po jídle, častěji po tučném. Závažným příznakem ucpání žlučových cest je žluté zbarvení kůže - ikterus.

Diagnostika a léčba žlučníku?

Diagnózu obvykle postačí stanovit na základě výše uvedených typických obtíží a provedení ultrazvukového vyšetření břicha. Úpravou diety a stravovacích návyků lze někdy jen dočasně zmírnit průběh symptomů, avšak žlučníkové kameny se nikdy samy nerozpustí nebo neztratí. Roky trvající přítomnost kamenů je spojena nejen s vyšším výskytem komplikací, ale i rozvojem zhoubného nádoru - rakoviny žlučníku. Jedinou smysluplnou léčbou je tak odstranění žlučníku - cholecystektomie. Už pouhá přítomnost kamenů ve žlučníku, zachycená třeba náhodně na ultrazvuku, je indikací k operaci, kterou doporučujeme provádět v nemocničním zařízení s možností akutní pooperační péče.

Laparoskopická cholecystektomie

Laparoskopické odstranění žlučníku je nyní zlatým standardem. Po zavedení plynu do dutiny břišní se přes břišní stěnu z malých incizí zavede kamera a pracovní nástroje. Po vyjmutí žlučníku se někdy ponechává v podjaterní krajině drén, který se odstraní před propuštěním. Kožní stehy se extrahují zhruba týden po operaci.

Rizika a možné komplikace operace žlučníku?

Řadíme mezi ně výskyt krvácení, podkožní krevní sraženinu (hematom), dočasnou bolest v operovaném místě. Vzácněji může dojít k rozvoji infekce v ráně a tak k jejímu druhotnému hojení. Zcela výjimečně může dojít k poranění žlučových cest nebo cév zásobující játra. V případě nepřehledného terénu či špatné tolerance narkózy ze strany pacienta nelze někdy výkon dokončit laparoskopicky a je nutné konvertovat v otevřený výkon. Toto rozhodnutí činí chirurg vždy s ohledem na maximální bezpečnost pacienta a tuto změnu taktiky tak nelze považovat za komplikaci. Musíme si uvědomit, že žádný chirurgický výkon není zcela bez rizika! Maximálně profesionálním přístupem, zkušenostmi a ve spolupráci s pacientem (včetně dodržení před i pooperačního režimu) však lze v naprosté většině případů komplikacím předejít.

Kdy je nutné vyhledat neprodleně lékařskou pomoc:

  1. horečky nad 38°C
  2. zvracení
  3. krvácení či hnisavý výtok z rány
  4. žluté zbarvení kůže 
  5. trvající nebo zhoršující se bolest břicha
  6. neschopnost jíst nebo přijímat tekutiny

Operace žlučníku na naší klinice neprovádíme.