Rehabilitace ruky - ztuhlost kloubů

Léčba dlahováním

Rehabilitace ruky - omezený pohyb kloubů

Omezená hybnost kloubů ruky či ztuhlost kloubů ruky můžou mít různé příčiny - vždy je třeba je objasnit, nestačí se léčebně zaměřit pouze na příznaky. Často se jedná o důsledek déletrvající fixace kloubů prstů ruky, obvykle v souvislosti s úrazem ruky, při kterém je nezbytnou součástí léčby imobilizace ruky fixačním (sádrovým, plastovým) obvazem.

Dle typu postižených struktur se odvíjí možnosti léčby ztuhlosti kloubů. Obvykle postačí dlahování které je součástí léčby i v případě nutnosti chirurgického uvolnění kloubů – tzv. artrolýzy. Na IC Klinice Brno využíváme nejen standardizované dlahy, zaměřujeme se především na individuálně vyrobené termoplastové dlahy na míru. Dlahování je proces dlouhodobý, několikaměsíční - tkáně mají tendenci se vracet do původního postavení, proto na ně musí malá síla působit delší čas. Je tedy nezbytné, aby dlaha byla přesné velikosti, naložena ve vyhovujícím postavení a s možností případné korekce. Jedině tak zamezíme vzniku mikrotraumat tkání, nadměrnému jizvení hojících se poúrazových ran a následnému vazivovému zbytnění.

Rehabilitace ruky-ztuhlost kloubů

Rehabilitace ruky-ztuhlost kloubů2

Rehabilitace ruky-ztuhlost kloubů3

Specifické léčby ztuhlých kloubů je třeba v případě, kdy přilehlé, zdravé klouby mají tendenci nahradit chybějící rozsah pohybu kloubu ztuhlého. Důsledkem často bývá zvýšená volnost a pohyblivost těchto kloubů, tzv. hypermobilita - zejména karpometakarpových kloubů. Pro eliminaci tohoto nepříznivého vývoje používáme specifický typ dlah, blokujících pohyb právě karpometakarpových kloubů a nutících ztuhlé klouby pracovat. S těmito dlahami lze s úspěchem provádět běžné každodenní činnosti.

Rehabilitace ruky-ztuhlost kloubů4

Rehabulitace ruky-termoplastická dlaha