Homepage Homepage Všeobecná
chirurgie
diagnózy a potíže

/ Potíže
Všeobecná chirurgie

/ Diagnózy
Všeobecná chirurgieKýla pupeční

 

diagnóza pupeční kýla

Tříselná kýla, pupeční kýla a kýla v jizvě patří mezi nejčastější onemocnění léčená na chirurgických odděleních.
Mimo oblast třísla se kýly vyskytují i v jiných lokalizacích břišní stěny. Zejména v oblasti pupku, či v jizvách po předchozích operacích. Jakmile se jednou kýla objeví, tak již nezmizí a postupem času se pouze zvětšuje. Při operačním řešení pupeční kýly se řídíme doporučením Evropské herniologické společnosti. Operace je jedinou smysluplnou léčbou! Na našem pracovišti preferujeme laparoskopickou techniku při řešení kýly.

 

operace kýly

Tyto operace se provádějí nejčastěji v celkové anestezii. Pokud je defekt v břišní stěně malý, lze jej uzavřít přímo bez pomocí síťky. V případě velkých defektů, především u recidivujících kýl, je však použití síťky vhodnější. U menších kýl není nutná hospitalizace a klient je propuštěn v den operace domů. Výhodou této operace je fakt, že ve velmi krátké době, řádově dní, je pacient schopen aktivní činnosti či práce, dále menší pooperační bolest a lepší kosmetický efekt. Operace kýly klasickým otevřeným přístupem má však i nadále své místo v chirurgické léčbě. Nejvhodnější metodu konzultujte se svým chirurgem
U každé kýly může dojít k akutnímu uskřinutí. Je to stav, kdy obsah kýly již nelze reponovat zpět, objeví se bolest v místě kýly (případně bolest břicha), někdy i zarudnutí kůže, zvýrazní se pocit nadmutí, pocit na zvracení a zvracení. Pokud je obsahem kýly střevo, může dojít k odumření uskřinuté části, u které je porušeno krevní zásobení. Za této situace je nutné akutní chirurgické řešení v nemocničním zařízení plně vybaveným pro vysoce akutní pooperační péči (oddělení JIP či ARO).