Diagnóza pupeční kýla
Mimo oblast třísla se kýly vyskytují i v jiných lokalizacích břišní stěny. Zejména v oblasti pupku, či v jizvách po předchozích operacích. Jakmile se jednou kýla objeví, tak již nezmizí a postupem času se pouze zvětšuje. Operace je jedinou smysluplnou léčbou! Při operačním řešení pupeční kýly se řídíme doporučením Evropské herniologické společnosti.
Operace pupeční kýly
Tyto operace se provádějí nejčastěji v celkové anestezii. Pokud je defekt v břišní stěně malý, lze jej uzavřít přímo bez pomocí síťky. V případě velkých defektů, především u recidivujících kýl, je však použití síťky vhodnější. U menších kýl není nutná hospitalizace a klient je propuštěn v den operace domů. Výhodou této operace je fakt, že ve velmi krátké době, řádově dní, je pacient schopen aktivní činnosti či práce, dále menší pooperační bolest a lepší kosmetický efekt. Operace kýly klasickým otevřeným přístupem má však i nadále své místo v chirurgické léčbě. Nejvhodnější metodu konzultujte se svým chirurgem.
U každé kýly může dojít k akutnímu uskřinutí. Je to stav, kdy obsah kýly již nelze reponovat zpět, objeví se bolest v místě kýly (případně bolest břicha), někdy i zarudnutí kůže, zvýrazní se pocit nadmutí, pocit na zvracení a zvracení. Pokud je obsahem kýly střevo, může dojít k odumření uskřinuté části, u které je porušeno krevní zásobení. Za této situace je nutné akutní chirurgické řešení v nemocničním zařízení plně vybaveným pro vysoce akutní pooperační péči (oddělení JIP či ARO).