Homepage Homepage Proktologie
- hemoroidy
diagnózy a potíže

/ Potíže
Proktologie - hemoroidy

/ Diagnózy
Proktologie - hemoroidyHemoroidy/hemeroidy IV.stupeň

 

diagnóza hemoroidů IV. stupně

Vznikají většinou na podkladě vrozené méněcennosti cévní stěny, v jejímž důsledku dochází v místě bohaté cévní pleteně v oblasti konečníku a řiti ke vzniku hemoroidálních uzlů. Kromě toho se na vzniku hemoroidů podílejí i sedavý způsob života, těhotenství, chronická zácpa (většinou způsobená nedostatečnou konzumací vlákniny a tekutin, nedostatkem pohybu….) nebo naopak chronický průjem a některá další onemocnění. Anatomicky můžeme rozlišit zevní a vnitřní hemoroidy, funkčně však jde o jeden systém. Rozlišujeme čtyři stupně hemoroidálního onemocnění:

 
Hemeroidy IV.stupeňIV. stupeň – je charakterizován trvalým prolapsem (výhřezem) uzlů, který nelze reponovat (vrátit) a je obvykle spojený se zánětem nebo trombózou. Jeho léčba je operační – klasická excise akutně nebo odloženě s časovým odstupem po zklidnění zánětu a odeznění otoku. Při zánětu jsou podávána antibiotika, jsou prováděny koupele a podávány místní protizánětlivé prostředky. Léčba probíhá za hospitalizace. Rekonvalescence po operaci trvá cca 3-6 týdnů.   

 

hemoroidy IV. stupně a jejich léčba

LHP metoda (Laser Hemorrhoidoplasty Procedure) - s hospitalizací

Hemoroidální nemoc je rozdělena podle tíže potíží a klinického nálezu do čtyř stupňů. Zatímco první a druhý stupeň hemeroidů lze léčit laserem  ambulantně metodou HeLP, třetí a čtvrtý stupeň je již pro ambulantní metodu nevhodný. Hemoroidální uzly již prolabují, musí se zatlačovat zpět, jsou rozsáhlé a velmi často cirkulárně lokalizované. Zákrok laserem u metody LHP se provádí v krátkodobé anestezii za jednodenní hospitalizace. V anestezii se z drobných vpichů zavádí sonda laseru přímo pod sliznici do hemoroidálního uzlu. Samotná sliznice análního kanálu zůstává neporušená. Žilní pleteň se pak přímo ošetří energií laseru, čímž dojde k uzavření hemoroidálních pletení a redukci prolapsu (výhřezu). Výhodou této metody je maximální šetrnost ke zdravé sliznici a ke svěračům, čím se snižuje riziko poruchy kontinence - udržení stolice. Zákrok je doprovázen velmi mírnou bolestí, oproti jiným operačním metodám následuje rychlá rekonvalescence.
 

Longova metoda (operace dle Longa) - s hospitalizací

Operační ošetření hemoroidů (hemeroidů) se provádí několik centimetrů nad konečníkem, kde není tolik nervových zakončení, tudíž sliznice je méně citlivá a zákrok téměř nebolestivý. Zároveň se eliminuje riziko vzniku jizev a poškození svěračů konečníku. Tento způsob léčby hemeroidů vyžaduje 1-3 denní hospitalizaci a cca 2 týdenní pracovní neschopnost. Longova operace je šetrnější oproti klasické excizi (vyříznutí) hemoroidálních uzlů. Klasická operace vyžaduje vícedenní hospitalizaci (2-5 dní) a několikatýdenní (3-6 týdnů) pracovní neschopnost. 
Výběr vhodné metody (ve spolupráci s pacientem) je předmětem vstupního vyšetření u lékaře - chirurga, proktologa. Na konzultaci se, prosím, objednejte.

I. stupeň hemoroidálního onemocnění
II. stupeň hemoroidálního onemocnění
III. stupeň hemoroidálního onemocnění