Homepage Homepage Proktologie
- hemoroidy
diagnózy a potíže

/ Potíže
Proktologie - hemoroidy

/ Diagnózy
Proktologie - hemoroidyHemoroidy/hemeroidy III.stupeň

 

diagnóza hemoroidů III. stupně

Vznikají většinou na podkladě vrozené méněcennosti cévní stěny, v jejímž důsledku dochází v místě bohaté cévní pleteně v oblasti konečníku a řiti ke vzniku hemoroidálních uzlů. Kromě toho se na vzniku hemoroidů podílejí i sedavý způsob života, těhotenství, chronická zácpa (většinou způsobená nedostatečnou konzumací vlákniny a tekutin, nedostatkem pohybu….) nebo naopak chronický průjem a některá další onemocnění. Anatomicky můžeme rozlišit zevní a vnitřní hemoroidy, funkčně však jde o jeden systém. Rozlišujeme čtyři stupně hemoroidálního onemocnění:
 

III. stupeň – mezi příznaky patří prolaps při stolici, pacient si jej sám musíHemeroidy III.stupeň reponovat (vrátit), krvácení je menší, je však výraznější špinění, mokvání, svědění, zduření, bolesti při zánětu nebo trombóze. Léčba hemeroidů III. stupně: čípky, masti, koupele, venofarmaka - s přechodným efektem. Pokud se rozhodneme k Barronově ligaci, pak je potřeba více sezení. Lepších výsledků je dosahováno laserovou operací, která je však v tomto případě prováděna v celkové anestesii za krátké hospitalizace. K řešení III. stupně hemoroidálního onemocnění je vhodná Longova oprace (1-3 denní hospitalizace a cca 2 týdenní pracovní neschopností), která je šetrnější oproti klasické excisi (vyříznutí) hemoroidálních uzlů, která vyžaduje vícedenní hospitalizaci (2-5 dní) a několikatýdenní (3-6 týdnů) pracovní neschopnost.
Ke každému pacientovi je nutno přistupovat individuálně a zvolit optimální způsob léčby.

 

hemoroidy iii. stupně a jejich léčba

LHP metoda (Laser Hemorrhoidoplasty Procedure) - s hospitalizací

Hemoroidální nemoc je rozdělena podle tíže potíží a klinického nálezu do čtyř stupňů. Zatímco první a druhý stupeň lze laserem léčit úpěšně ambulantně metodou HeLP, třetí a čtvrtý stupeň je již pro ambulantní metodu nevhodný. Hemoroidální uzly již prolabují, musí se zatlačovat zpět, jsou rozsáhlé a velmi často cirkulárně lokalizované. Zákrok laserem u metody LHP se provádí v krátkodobé anestezii za jednodenní hospitalizace. V anestezii se z drobných vpichů zavádí sonda laseru přímo pod sliznici do hemoroidálního uzlu. Samotná sliznice análního kanálu zůstává neporušená. Žilní pleteň se pak přímo ošetří energií laseru, čímž dojde k uzavření hemoroidálních pletení a redukci prolapsu (výhřezu).
Výhodou této metody je maximální šetrnost ke zdravé sliznici a ke svěračům, čím se snižuje riziko poruchy kontinence - udržení stolice. Zákrok je doprovázen velmi mírnou bolestí, oproti jiným operačním metodám následuje rychlá rekonvalescence.
 

Longova metoda (operace dle Longa) - s hospitalizací

Operační ošetření hemoroidů (hemeroidů) se provádí několik centimetrů nad konečníkem, kde není tolik nervových zakončení, tudíž sliznice je méně citlivá a zákrok téměř nebolestivý. Zároveň se eliminuje riziko vzniku jizev a poškození svěračů konečníku. Tento způsob léčby hemeroidů vyžaduje 1-3 denní hospitalizaci a cca 2 týdenní pracovní neschopnost. Longova operace je šetrnější oproti klasické excizi (vyříznutí) hemoroidálních uzlů. Klasická operace vyžaduje vícedenní hospitalizaci (2-5 dní) a několikatýdenní (3-6 týdnů) pracovní neschopnost.
Výběr vhodné metody (ve spolupráci s pacientem) je předmětem vstupního vyšetření u lékaře - chirurga, proktologa. Na konzultaci se, prosím, objednejte.
 

I. stupeň hemoroidálního onemocnění
II. stupeň hemoroidálního onemocnění
IV. stupeň hemoroidálního onemocnění